درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت

درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت

رشد مو صورت بستگي به رژيم غذائي و اثرات هورموني در نواحي خاص و همچنين به سرشت افراد و سرعت رشد مو در در قسمتهاي مختلف بدن دارد،برای درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت این مقاله را بخوانید :

رژيم غذايي غني از سيليس، کلسيم و آهن از ريزش مو جلوگيري مي کند يا آن را کاهش مي دهد. سبزيجات سبز برگي شکل بخصوص سبزيجات دريايي، منبع غذايي خوبي از املاح هستند. جوي خام منبع خوبي از سيليس است. برگه ميوه ها و آب آلبالو منبع غني از آهن هستند.

نازک شدن يا ريزش مو در مي تواند در اثر يک مشکل گوارشي مثل کمبود اسيد معده باشد يا مي تواند دراثر کمبود پروتئين، روي و ساير موادمغذي باشد. .

سيليس يکي ديگر از مواد مغذي مهم در حفظ سلامتي مو است که ريزش مو را کاهش مي دهد.منابع غذايي سيليس شامل: پوست سيب زميني ، فلفل سبز، فلفل قرمز، خيار، جوانه حبوبات مثل جوانه لوبيا است.

ريزش مو در مردان با مصرف رژيم غذايي کم چرب کاهش مي يابد. دانشمندان معتقدند در طي دوران بلوغ با افزايش مقدار هورمون تستوسترون ( هورمون مردانه ) در مردان، احتمال طاسي سر افزايش مي يابد. رژيم غذايي پرچرب و مصرف زياد گوشت مقدار تستوسترون را افزايش مي دهد که روي فوليکول هاي مو ( پياز

مو ) تأثير مي گذارد.

شايد مصرف غذاهاي کم چرب ريزش مو را متوقف نکند ، ولي آن را کاهش مي دهد.

کم خوني يکي از علل اصلي ريزش مو است. غذاهاي غني از آهن مثل جگر ، انواع گوشت، غلات سبوس دار ، سبزيجات سبز برگي شکل مثل اسفناج، تخم مرغ ، خرما و کشمش را زياد مصرف کنيد. البته در دوران بارداري نبايد بيش از يک بار در هفته جگر مصرف کرد ، زيرا جگر يکي از منابع غني ويتامين A است که با مصرف

بيش از حد آن در دوران بارداري ، مادر دچار هايپرويتامينوز A ( مسموميت با ويتامين A ) مي شود و اين مسموميت باعث ايجاد اختلالات صورت ، استخوان و مغز در نوزاد مي گردد.

بيشتر ساختمان مو از پروتئين تشکيل شده است. براي تسريع رشد مو، رژيمي غني از پروتئين مصرف کنيد. اين رژيم شامل جگر گوساله، مخمر و جوانه گندم است. اين مواد غذايي غير از پروتئين، حاوي مقادير زيادي ويتامين هاي گروه B هستند که براي رشد مو لازم هستند.

بررسي ها نشان مي دهد پروتئين سويا مو را تقويت مي کند و رشد آن را افزايش مي دهد. ساير منابع غني از پروتئين شامل تخم مرغ، پنير کم چرب، شير ، ماست، ماهي ، حبوبات و مخمر است .

ويتامين C ، جذب آهن را در بدن افزايش مي دهد. پس به مقدار کافي ميوه و سبزي مصرف کنيد.

ويتامين E نيز براي رشد مو لازم است. پس در برنامه غذايي روزانه خود از منابع غذايي آن استفاده کنيد که شامل آجيل، دانه هاي خوراکي و روغن هاي گياهي مثل روغن زيتون است.

اگر ريزش مو به دليل کم کاري تيروئيد است، منابع غذايي حاوي ويتامين A و يد را به مقدار بيشتري مصرف کنيد که شامل هويج، اسفناج، روغن دانه ها مثل روغن تخم کتان، گردو و تخمه کدو و نمک يددار است. اگر دچار کمبود يد هستيد، شلغم ، کلم ، خردل، سويا، بادام زميني و ارزن را مصرف نکنيد.

دريافت کم ويتامين هاي گروه B به خصوص B?، بيوتين، اينوزيتول و اسيد فوليک و املاحي مانند گوگرد، منيزيم و روي باعث ريزش مو مي شود.

ويتامين هاي گروه B به خصوص B? ( اسيد پانتوتنيک) و B? ( نياسين) نقش مهمي در رويش مو دارند. البته اين کمبودها را مي توان با تغذيه صحيح و مناسب جبران کرد.

دريافت مکمل هاي ويتاميني در بعضي موارد باعث رشد مو شده است. مرداني که دچار کمبود B? هستند اغلب دچار ريزش مو مي شوند. حتي کمبود اسيد فوليک باعث طاسي بعضي مردان مي شود.

دريافت دوز بالاي ويتامين A ( صد هزار واحد بين المللي در روز ) براي يک مدت طولاني، باعث ريزش مو مي شود ، ولي قطع دريافت آن مشکل را حل مي کند.

بطور کلي اگر کمبود يک ماده مغذي باعث ريزش مو شود، با دريافت مقدار کافي و لازم آن مي توان مشکل را برطرف کرد.

 

 

درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت: علل اکتسابی کم پشتی موی صورت آقایان

در اینگونه موارد موهای ریش و سبیل از ابتدا وجود دارد اما بعدا دچار ریزش میشوند. بیماریهای مختلفی و عوامل محیطی ممکن است باعث ریزش موی ناحیه ریش و سبیل شود. شامل آسیبهای فیزیکی مانند سوختگی ، سوانح ، بیماریهای قارچی ، ریزش موی سکه ای ، کندن موها توسط خود شخص ( تریکوتیلومانیا ) و بیماریهای رماتیسمی . بیماریهایی که پس از بلوغ دچار کاهش سطح هورمونهای بدن شوند دچار ریزش موهای ریش و سبیل نمیشوند . تنها سرعت رشد موها کاهش خواهد یافت.

 

درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت: علل اولیه کم پشتی موی صورت آقایان

در این موارد موها از ابتدا دچار رویش مو نمیشوند این علل شامل عدم تشکیل فولیکولهای مو به صورت مادرزادی . بیماریهای هورمونی قبل از بروز بلوغ و عدم وجود رسپتورهای گیرنده های هورمونی است . در بعضی خانواده ها شروع رشد موها در ناحیه صورت با تاخیر صورت میگیرد. به این معنی که بیماری پوستی وجود ندارد. فولیکولهای مو در دوران جنینی تشکیل شده اند اما رشد موها همزمان با بلوغ رشد نمیکند . اکثر این افراد سابقه تاخیر در رشد موهای صورت را در بستگان نزدیک خود دارند.

 

درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت: روش پرپشت کردن ریش و سبیل آقایان

در اکثریت موارد با گرفتن شرح حال و معاینه بالینی میتوان به علت کم پشتی موی صورت آقایان پی برد. در مواردی ممکن است نیاز به بررسیهای تکمیلی مانند آزمایشات هورمونی ، ژنتیکی و یا نمونه برداری از پوست باشد. لازم به ذکر است در صورتیکه سایر صفات ثانویه جنسی مردانه ظاهر شده باشد الزاما نیازی به آزمایشات هورمونی نیست.

 

اگرچه رشد و توزیع فولیکول های مو در بدن افراد علاوه بر وضعیت هورمونی به متغیرهای ژنتیکی هم خیلی وابسته است ولی در مجموع برای بررسی تاثیر اختلالات هورمونی بر رشد ریش و سبیل، اول باید یک سری اقدامات تشخیصی را پشت سر بگذارید. هورمون تستوسترون و ال اچ شما اندازه گیری شود و حتی ممکن است انجام کاریوتایپ لازم باشد. به هرحال برای پرپشت شدن ریش و سبیل خود سرخود دارو مصرف نکنید. از داروهای گیاهی موضعی هم توقع معجزه نداشته باشید. به یک متخصص غدد مراجعه کنید.

 

درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت: تقویت ریش و سبیل

کلا افراد باهم متفاوتند چون ژنتیکهای افراد با هم متفاوت است بعضی ها پرمواند و به قول عوام مثل خرس می مانند بدین نحو که روی سینه اشان پر مو است روی بازوهایشان پرمو هست و همینطور روی کمر و پاهایشان و صورتشان هم بسیار پرمو است به حدی که تا روی گردنشان مو و ریش دارند. برخی هم کم مواند و سینه اشان مو ندارد ریش و سبیلشان نیز کم پشت و کمرنگ است اکثر این افراد فاصله فولیکویلهای ریششان خیلی زیاد است یعنی ریش هم که بلند میکنند ریششان کل کل خواهد بود.

 

و اما چه کنیم که هم ریش و سیبیلمان بسیار تو پر و پرپشت شود هم اینکه ریشمان گرچه شود گرچه یعنی ریشی که تا نزدیک چشم رشد میکند و هم اینکه سرعت رشد ریش و سبیلمان بیشتر شود و یا اینکه سینه امان پرمو شود. چند راه وجود دارد:

 

استفاده از داروهای مالیدنی برای پرپشت شدن ریش و سبیل مثل روغن هفت گیاه یا روغن تقویتی مو که اکثر عطاری ها مخصوصا عطاریهای قدیمی و سنتی دارند.

 

خوردن داروها یا تقویت کننده ها یا غذاهای گرم برای پرپشت شدن ریش و سبیل مثلا خوردن سبزی شنبلیله چون دارای هورمون است و برای پرپشت شدن ریش و سبیل بسیار مفید است یا مصرف قرص جینسنگ که داروخانه ها اکثرا دارند یا قرص اسید فولیک که خونساز هم هست یا خوردن غذاهایی مثل حلوایی که با روغن اصل کرمونشاهی درست شده یا خوردن تقویت کنندهایی مثل ارده و شیره کلا چیزهایی که طبع گرم داشته باشند و خونساز باشند و هورمون داشته باشند.

 

رشد ریش و سبیل آقایان موهای صورت یک پدیده ژنتیکی است که با هورمونهای جنسی ، باروری و سلامت جنسی فرد ارتباط دارد. در افرادی که رشد مو های صورت با تأخیر انجام می شود یا اصلآ رشد نمی کند ، نمی توان با دارو باعث رشد مو شد ، البته سن نیز تاثیر گذار است و معمولآ با افزایش سن این مو ها رشد خواهند کرد.

 

 برای درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت موارد زیر را رعایت کنید :

نکته‌ای که به اشتباه برای سالیان متوالی بصورت یک باور عمومی در آمده بود، پرپشت شدن ریش و سبیل و ضخیم شدن موها پس از تراشیدن است. کما این‌که اخیرا نیز در گزارشی علمی در نشریه پزشکی بریتانیا آمده است، باور به اینکه تراشیدن موی پا به سریع‌تر شدن رویش آن و رشد موهایی تیره تر و ضخیمتر منجر می‌شود، تنها توهم و خطای دید است. به گفته او نوک موهای تازه رشد کرده به دلیل تراشیده شدن، برشی خشن دارد که به ضخیم‌تر و تیره‌تر دیده شدن آن کمک می‌کند.

 

نکته شماره یک: یکبار در هفته از پوستتون لایه برداری کنین. این کار به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک کرده و رشد مو رو تحریک میکنه.

نکته شماره دو: پوستتون رو دو بار در روز با آب گرم و یه پاک کننده ملایم بشورین. تمیز کردن پوست رشد مو رو تندتر میکنه.

نکته شماره سه: اکالیپتوس به رشد موهای صورت کمک میکنه، پس از یه مرطوب کننده ای که حاوی اکالیپتوس است استفاده کنین ، چون ماساژ دادن اون روی صورت رشد ریش رو سریع تر میکنه.

نکته شماره چهار: حتما باید خواب خوبی داشته باشین، چون این امر به ترمیم صدمات سلولی پوست کمک کرده و رشد ریش رو بهتر میکنه.

نکته شماره پنج: ویتامین ها و مواد معدنی به افزایش سرعت رشد موی صورت کمک میکنن. از جمله ویتامین A ، B ، C و E رو در رژیم غذاییتون اضافه کنین چون اونا به روند رشد موها سرعت میدن.

نکته شماره شش: به موهای زیر پوستی هم توجه کنین. اگه موهای زیر پوستی روی صورت وجود داشته باشن ،ریش معمولا به طور برابر رشد نمیکنه. برخی روشهای خانگی رو میتونین برای از بین بردن این موها استفاده کنین.

نکته شماره هفت: هر روز ۲٫۵ میلی گرم بیوتین استفاده کنین تا به رشد سریعتر ریش کمک کنه.

نکته شماره هشت: وقتی آرامش داشته باشین ریش خیلی سریعتر رشد میکنه و خیلی از متخصصان سلامتی و زیبایی باور دارن که استرس در مو ظاهر میشه. استرستون رو کنترل کرده و در کنارش مدیتیشن و یوگا رو امتحان کنین تا نتیجه بگیرین.

نکته شماره نه: مقدار پروتئین در رژیم غذایی رو افزایش بدین. پروتئین در گوشت، ماهی ، تخم مرغ، و آجیل پیدا میشه و باعث میشه موهای صورت سریعتر رشد کنند.

نکته شماره ده: از اصلاح کردن یا پیرایش بیش از اندازه موها خودداری کنین. فقط بعد از شش هفته وقتی که موها کاملا رشد کردن اونا رو مرتب کنین. (البته منظورمون این نیست که تمیزشون نکنین و ظاهری شلخته داشته باشین!)

نکته شماره ۱۱: ماساژ صورت جریان خون در صورت رو بهبود داده و رشد موی جدید رو تحریک میکنه.

نکته شماره دوازده: همه فکر میکنن که هر روز اصلاح کنند رشد موهای صورت بیشتر میشه، اما این امر یه افسانه است و هیچ تحقیق علمی این رو اثبات نکرده.

نکته شماره سیزده: اگه در روزهای ابتدایی خارش و قرمزی رو تجربه میکنین ، کرم های مرطوب کننده ای که به پوست آبرسانی میکنن استفاده کنین.

نکته شماره چهارده: روغن آملا یه درمان طبیعی برای افزایش رشد موی صورته. پوستتون رو با روغن آملا ماساژ داده و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به همون حال بذارین باشه. بعد از این زمان صورتتون رو با آب سرد شسته و بعد تمیزش کنین.

درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت

درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت

منبع

 

Share Button

بر چسب ها:

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید!

لطفا ایمیل خود را به درستی وارد نمایید!

متن نظر نمیتواند خالی بماند!

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامیست!

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامیست!


Persia Beard Club

مطلب مفیدی بود، ممنون . دوستان همچنین میتونن از روغن ریش جهت رشد و تقویت ریش و سبیل خود استفاده کنند .

حامد حضرتی

با سلام مقالتون خیلی خوب بود ممنون من رشد موی خوبی روی سر و دست و پا دارم ولی نمیدونم چرا رشد ریشم کنه و نازکه و 24 سالمه